Sport

Korfbalvereniging Wordt Kwiek: “We hebben jongens nodig”

Hoewel het ledenaantal stabiel is bij de bond hebben kleine verenigingen het moeilijk in Nederland. De vergrijzing, een breder sportaanbod en de toenemende digitalisering zijn belangrijke reden, maar de belangrijkste reden is het te kort aan jongens. Bij korfbalvereniging Wordt Kwiek uit Jubbega is dat niet anders. “We spelen in Jubbega geen wedstrijdsport meer en dat heeft maar één reden “We hebben te weinig jongens”, aldus interim-voorzitter Arie Koopmans.

Afbeelding
JUBBEGA - Met meer dan 85 duizend korfballers in Nederland behoort korfbal tot de grotere sporten in Nederland.

De familie Koopmans uit Jubbega is een echte korfbal familie. Generaties lang levert de familie vele korfballers af en zo gaat dat nog steeds. Bij de 51-jarige Arie ging dat niet anders. Arie trouwde zelfs met een korfbalster. “In het korfbal heb je heel veel korfbalhuwelijken. Het is de enige gemende sport, dus wat dat betreft is dat wel logisch.”De pake van Arie was jarenlang voorzitter en vader was ook een korfballer. Dat Arie, met met zijn twee andere broers ging korfballen was destijds vanzelfsprekend. Een jaar of acht geleden werd de korfbalman geopereerd aan zijn kruisbanden, die hij scheurde tijdens het korfballen, en sindsdien speelt hij niet meer. “Het blijft toch een zwak punt en ik wil niet het risico lopen om weer geblesseerd te raken.” Samen met zijn twee broers runt Arie Taxibedrijf Koopmans en zit zodoende regelmatig op de taxi. “Een zware blessure kan je er dan gewoon niet bijhebben, dat risico is te groot.” In 2007 werd de Jubbegaster voorzitter van de vereniging. “De Schwung was er wat uit”, zegt Arie. De vereniging had een nieuwe impuls nodig en onder leiding van Arie werd getracht dat te bewerkstelligen. “We wilden toewerken naar ons 100-jarig jubileum in 2014. Honderd jaar korfbal in Jubbega, dat is ook niet zomaar wat.” Na het jubileum stopte Arie als voorzitter, maar tot op heden is er nog geen nieuwe voorzitter en heeft Arie, tot dat iemand anders zijn taken uit kan voeren, de rol van als interim-voorzitter op zich genomen.

Te weinig jongens

Hoewel de Nederlandse korfbalbond een zeer mooi ledental heeft is er een schreeuwend tekort aan jongens. Zo erg zelfs dat er veel teams alleen maar uit meisjes bestaan en er competities zijn opgezet waarin alleen dames spelen. In Jubbega is dat niet anders en juist om die reden mag de vereniging geen wedstrijdkorfbal meer spelen. Korfbal kent drie niveaus. Topkorfbal, wedstrijdkorfbal en breedte korfbal. Topkorfbal vindt plaats in de nationale competities, de echte top. Daaronder komt het wedstrijdkorfbal zoals we dat kennen. Vier dames en vier heren per team. Daaronder is het breedte korfbal en dat is het niveau waartoe Wordt Kwiek is veroordeeld. “Vroeger speelden we topkorfbal en trokken we met de vereniging door het hele land. Rond de jaren ‘90 zakten we terug naar wedstrijdkorfbal en sinds enkele jaren zijn we overgeleverd aan breedte korfbal. Het blijft natuurlijk een fantastisch mooi spelletje, maar we willen als vereniging wel meer en zo snel mogelijk weer terug in de wedstrijdsport.” Dat hangt niet meteen af van het niveau, of het winnen van kwalificatiewedstrijden of competities. ”We hebben gewoon jongens nodig”, zegt de 51-jarige nog steeds sportief ogende Arie. “En ja hoe krijgen we die? Natuurlijk proberen we de jongens te betrekken bij het korfbal, landelijk is die beweging er ook wel, maar dat is lastig. We hebben misschien wel 90 jeugdleden maar daar zitten 80 meisjes bij. Waren dat 80 jongens, dan hadden we goud in handen.”

De motoriek neemt af

Arie ziet naast het gebrek aan jongens nog een tendens in het korfbal. Het algemene niveau daalt. De top wordt alleen maar beter, sneller en fitter maar het algemene niveau blijft achter en het is voor veel spelers lastig om de aansluiting te vinden bij de top. Arie heeft een logische en zorgwekkende verklaring die alles te maken heeft met de hedendaagse maatschappij. “De motoriek van mensen neemt enorm af. Vroeger als we uit school kwamen klommen we in bomen, maakten we hutten en sprongen we met stokken over slootjes. Nu komen kinderen uit school en hangen voor de televisie of gaan gamen. Dat is een enorm verschil en gaat ten koste van de oog- hand coördinatie. Vergis je niet, het is best moeilijk om van een afstand te scoren met korfbal en dat wordt alleen maar moeilijker als je de juiste motoriek niet hebt.”

Vernieuwen

In 2014 kende Wordt Kwiek haar 100 jarig bestaan. Een jubileumjaar voor de ongeveer 160 leden tellende vereniging. Rond 2008 werd er een traject gestart met de gemeente om de accommodatie flink te vernieuwen. In 2010 zou er geld vrijkomen en er werden plannen gemaakt. Er werd onder andere gesproken met de voetbalvereniging en in 2015 waren alle plannen rond voor realisatie. Wetswijzigingen gooiden roet in het eten en van alle plannen kwam niets terecht. “We waren daar niet van de op de hoogte en al het werk was voor niets. Vorig jaar zijn we opnieuw met de gemeente in gesprek gegaan en inmiddels zijn onze kleedkamers gerenoveerd. Nu willen we verder met het dak en de kantine en later het veld. We willen ons blijven ontwikkelen als vereniging. Én we blijven op zoek naar jongens”, sluit Arie vol goede moed af.

Door jan van Loon

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding