De avonturen van Gertjan, Jan en Jan
HEERENVEEN - Op woensdagavond 10 april om acht uur organiseert de Lions Club Heerenveen e.o. voor de derde achtereenvolgende keer een Speakers Corner in het Posthuis Theater.

In deze editie zal presentator Ferdinand de Jong in een soort wervelwind worden weggeblazen door de drie mannen die naast hem op het podium zullen zitten: Gert Jan Verbeek, Jan Schulting en Jan de Jonge. Want als je met deze mannen vooruit kijkt naar de 10e april, praten ze alle drie met de snelheid van een lawine. Over een verleden dat een feest was. Daarom zijn ze nog steeds vrienden.
De term ‘Speakers Corner’, genoemd naar de beroemde theekist in Hyde Park in Londen, waarop je kon gaan staan om in het openbaar je mening te ventileren over van alles en nog wat, is door de Lions Club Heerenveen e.o. geadopteerd om minimaal een keer per seizoen een publieke avond in het Posthuis Theater te beleggen om topsporters, trainers, coaches en ondernemers in Heerenveen, de sportstad van het Noorden, een podium te geven en om het publiek te laten genieten van hun mooie, leerzame en inspirerende verhalen. De opbrengst van dit initiatief wordt ingezet om lokaal goede doelen mee te steunen. Als presentator en gespreksleider is Ferdinand de Jong hiervoor aangetrokken.
Teamgeest
Terug naar de drie vrienden Gertjan Verbeek, Jan Schulting en Jan de Jonge. Alle drie waren ze in de zeventiger jaren speler van het eerste team van sc Heerenveen en tegelijk studerend aan de CIOS-sportopleiding. Gertjan, Jan en Jan hebben dan ook vele avonturen beleefd. Heerenveen was in die periode niet veel meer dan een amateurclub. Drie keer in de week trainen, meer niet. Maar je verdween ook niet na een jaar weer naar een andere club en dat betekende dat je een elftal veel langer bij elkaar had. Dan werden de spelers vanzelf vrienden. Die teamgeest vind je in de verhalen terug.
Ze begonnen alle drie in wat ze nu de ‘Brusselse Kermis’ noemen. Naamgever daarvan is Henk van Brussel die toen trainer was. Hij had helemaal geen assistenten; er was niet eens een keeperstrainer. Hiddo Reys, doelman toen, kwam dan eens een uurtje eerder en die kreeg wat ballen van Van Brussel op goal. Diezelfde Van Brussel was geen liefhebber van sneeuw. Dan belde hij wel eens op en zei: “Kijk maar naar buiten, doe zelf maar wat.”
Jan de Jonge stond in de spits. Dat was ook de positie van Gertjan Verbeek. Dan maakte De Jonge even geen doelpunt en dan riep Van Brussel: “Wij oosterlingen moeten het maar weer doen.” En zette Verbeek in de spits. Maar als die dan ook niet scoorde, dan riep Van Brussel dat er geen betere was dan die Drent die van FC Groningen kwam (Jan de Jong) en stond Verbeek weer op de wissel.
Gezelligheid in de kroeg
Er hangt in café ‘t Houtsje in Heerenveen een foto van het illustere trio wat straks de Speakers Corner induikt. Daarop zingt het drietal gezamenlijk een lied. Gert Jan Verbeek: “Toen namen we in een van de zalen van Riemer van der Velde in Bakkeveen het nummer ‘Brusselse Kermis’ op.” Dat lied werd ook gebracht op de trouwdag van verzorger Hugo Roepel. Dat soort dingen deden ze toen nog. Nu is dat onbestaanbaar.
Die nummers hadden ze dan ingestudeerd als ze na een training even met z’n allen naar de kroeg gingen. Gezelligheid was toen nog gewoon. Ook na de wedstrijd nam de ploeg graag een afzakkertje, nadat ze meestal in eigen stadion dat al niet voorbij waren gegaan. Jan de Jonge: “Een keer was er na een of andere overwinning dik feest, maar Gertjan en ik moesten weer naar het westen. Wij zaten op de cursus coach betaald voetbal. Toen zijn we met Sierd de Vos van AVRO’s Sportpanorama om een uur of vijf ‘s ochtends mee teruggereden. Een raampje geforceerd en zo konden we nog een uurtje slapen. Maar wat we die dag geleerd hebben, ik weet het niet...”
Alles geleerd van Foppe
“De voetbalwereld is tegenwoordig heel anders”, zegt Verbeek. Hij maakte in de 22 jaar dat hij trainer was een hele ontwikkeling mee. Tegenwoordig heeft een trainer de beschikking over een groot team; wordt er professioneel gewerkt tot aan psychologen toe, maar de gezelligheid en de aanhankelijkheid aan een club is meest verdwenen.
Jan Schulting ging toch een keer weg bij Heerenveen. Hij werd in Steenwijk functionaris Sport Technisch Kader; organiseerde in die baan allerhande dingen voor de voetbaljeugd, tot aan straatvoetbal in het van auto’s ontdane centrum van Steenwijk toe. En speelde in het eerste van amateurclub Dijka Steenwijk, waar Foppe de Haan toen trainer was. Hij kwam na een een jaar toch weer bij Heerenveen terug; hij miste het niveau een beetje. En trof daar Foppe de Haan opnieuw; de man die op het CIOS de drie mannen alles had geleerd.
Jan de Jonge denkt even na en zegt dat volgens hem Jan Schulting toen nog eens als laatste man heeft gespeeld. “Klopt,” zeg Schulting, “want Foppe miste wat mensen en vroeg mij wie het beste in een wedstrijd tegen Cambuur als laatste man zou kunnen spelen”. Linksbuiten Schulting gaf het enige antwoord wat mogelijk was: “ Ach, dat doe ik wel even.” Dat geschiedde en hij maakte ook nog twee doelpunten, zodat Cambuur niet promoveerde.
Terschelling
Ze werden alle drie voetbaltrainer. Ze kennen allemaal dus de veranderingen die in de voetbalsport eigen zijn geworden, Jan de Jonge grasduinde in Libanon, Turkije en Cypres, Verbeek zat tot in Australië. En ze zaten in eigen land in diverse verenigingen. Allemaal begonnen ze bij sc Heerenveen. En nu? Nu trainen ze met z’n drieën een amateurclubje in Hoorn op Terschelling. Degene die tijd heeft gaat daar dan zo nu en dan naar toe. Terug naar af. Maar ze zeggen alle drie dat het o zo waardevol is. Zoals ze hebben geleerd dat sportbeoefening van zeer veel belang is.
Nieuwe trainer?
Dat zullen ze op 10 april accentueren als ze ‘speaken’ over hun belevenissen. Dat gaat dan vooral dat hun beginperiode bij sc Heerenveen, wat naast waardevol ook gezellig was. “De sfeer was geweldig”, mijmert Jan de Jonge. “Ja, we namen elkaar wel te pakken op de training. Dat was keihard. Maar daarna gezellig aan een pilsje. Leven.”
Gertjan Verbeek, Jan Schulting en Jan de Jonge. Ze zullen hun levenslessen aan het publiek presenteren, maar omdat ze allemaal in de professie zijn gekomen zullen ze misschien ook wel even filosoferen over wie de nieuwe trainer van sc Heerenveen moet worden, Wie kan Heerenveen weer laten bloeien zoals dat op de Brusselse Kermis en daarna gebeurde? En dan is een verrassing niet ver weg.
Opbrengst naar Vondelingenkamer
De opbrengst van deze Speakers Corner gaat naar een nieuw initiatief in Heerenveen: de Vondelingenkamer. Op veel plaatsen in Nederland vind je al Beschermde Wiegkamers waar je je kindje anoniem, veilig en beschermd kunt achterlaten als je zelf niet in staat bent om voor je baby te zorgen. De Vondelingenkamer Heerenveen is een initiatief van ziekenhuis Tjongerschans en stichting Beschermde Wieg.
Speakers Corner Lions Club Heerenveen e.o. in Posthuis Theater
Tekst: Eelke Lok
Foto’s: Lions Club Heerenveen e.o.
















