Algemeen

Veertig jaar MCNA is een mijlpaal om bij stil te staan: ‘De kunst van integrale zorg’

Door: Fimke Groenewoud

Het Medische Centrum voor Natuurgeneeskunde in Heerenveen (MCNA) viert op 1 april 2025 een bijzondere mijlpaal: het veertigjarig bestaan van de praktijk. Tegelijkertijd nemen acupuncturist Arjen Keesman en Marianne Keesman, die achter de schermen een cruciale rol speelde, afscheid na vier decennia toegewijde inzet. “Niet omdat we het zat zijn, maar omdat de cirkel voor ons mooi rond is,” zegt Arjen.

Arjan Keesman (links), Pieter Pieters (midden) & Dick Nicolai (rechts)
Arjan Keesman (links), Pieter Pieters (midden) & Dick Nicolai (rechts) Fimke Groenewoud

Deze gelegenheid biedt een perfect moment om terug te blikken op de reis die het MCNA heeft afgelegd. Drie pioniers – Arjen Keesman (acupunctuur), Dick Nicolai (Human Design) en Pieter Pieters (auralogie & paragnosie) – delen hun verhaal over een praktijk die begon als een klein alternatief centrum en uitgroeide tot een begrip in integrale zorg.

Een onverwachte wending

Arjen Keesman begon zijn carrière in de reguliere geneeskunde: “Ik was arts-assistent in het Antoni van Leeuwenhoek (het ziekenhuis van het Nederlands Kanker Instituut  - red.), maar ik voelde me steeds minder thuis in dat wereldje.” Een ontmoeting met een burgemeester in de sauna – zoals Arjan het met een glimlach vertelt – bracht hem op het pad van alternatieve geneeswijzen. 

Ook Dick Nicolai kwam vanuit de reguliere zorg. “Ik zat vast in een systeem dat mij niet toeliet de tijd te nemen voor patiënten. Tien minuten per consult? Dat voelde alsof je mensen niet echt kon helpen.” Zijn eerste kennismaking met astrologie veranderde zijn perspectief. “Eerst vond ik het onzin, maar toen ik het echt onderzocht, viel alles op zijn plek.” Voor beiden was dit een onverwachte wending in hun carrières.

Een praktijk met een missie

Arjen en Dick hadden na met elkaar kennis te hebben gemaakt meteen een klik met elkaar. Dick was destijds in Heerenveen begonnen met het aanbieden van modderbaden en Arjen voegde zich bij hem. In de jaren tachtig startten ze samen hun praktijk. “We wilden niet tegen de reguliere zorg zijn, maar een aanvulling bieden,” zegt Arjen Keesman. De praktijk groeide uit van kleine alternatieve behandelingen naar een centrum met meerdere specialisten, waaronder ook Pieter Pieters die 23 jaar geleden bij de praktijk begon als stagiaire.

Maar deze groei ging niet zonder tegenwerking.  ”We waren de ‘rare jongens’, de afvalligen”, herinnert Dick zich. “Je kon je diploma zo inleveren als je afweek van de standaard.” Toch hielden ze vol en groeide hun praktijk uit tot een bekend centrum voor alternatieve geneeswijzen. Naast hun werk in de praktijk brachten Arjan, Dick en Pieter hun kennis naar een breder publiek. “We gaven maandelijks lezingen in een hotel in Heerenveen”, vertelt Dick. “Ook bij Cosmos in Amsterdam zaten soms 300 mensen te luisteren naar onze inzichten over natuurgeneeskunde en holistische gezondheid.”

Ook de media boden een podium. “We hadden een vaste column in de Friesland Post”, zegt Pieter. “Lezers stuurden hun vragen in en wij gaven onze visie.” Dick voegt toe: “In de jaren zeventig werkte ik mee aan het KRO-programma ‘Wat Heet Beter’, waarin natuurgeneeskunde centraal stond. Later kwamen daar radio-uitzendingen bij, waarin we over gezondheid en zingeving spraken.” Deze ‘optredens’ hielpen hen niet alleen om natuurgeneeskunde bekender te maken, maar ook om bruggen te slaan tussen reguliere en alternatieve zorg. “Soms voelde het als pionieren, maar inmiddels groeit de interesse in wat we al die jaren hebben geprobeerd uit te dragen”, meent Arjen.

De kracht van samenwerking

In het MCNA werken twee artsen en zes therapeuten. Zij hebben ieder hun eigen specialismen en werken samen, net als in de reguliere zorg. Enkele voorbeelden hiervan zijn haptotherapie, regressietherapie, energetische therapie, iriscopie en astrologie. Naast therapeutische behandelingen biedt het MCNA ook een hoogwaardige selectie voedingssupplementen aan. 

Een van de pijlers van het MCNA is samenwerking tussen de artsen en therapeuten. “Als ik ergens niet uitkom, vraag ik Pieter erbij, of Dick kijkt mee”, zegt Arjan. Pieter vult aan: “We combineren kennis uit de astrologie, natuurgeneeskunde en reguliere wetenschap. Het is het beste van twee werelden. Wat wij hier doen, is kijken naar het grotere plaatje. Je hebt niet alleen last van je knie, je lichaam vertelt je iets. We kijken verder dan het symptoom.”

Een voorbeeld? “We hadden een patiënt met onverklaarbare aangezichtspijn,” vertelt Arjan. “Geen enkele acupunctuurbehandeling sloeg aan. Toen heb ik Pieter erbij gehaald en gevraagd om eens te kijken vanuit zijn energetische perspectief. Hij wees een acupunctuurpunt aan wat ik zelf niet gelijk zou kiezen. Binnen enkele sessie verdween de pijn van mijn patiënt.”  Pieter: “Als ik zelf vastloop met iemand, kijk ik ook naar wat het beste past bij mijn patiënt. Soms ligt de oorzaak van een probleem toch net ergens anders en kan een van de andere behandelaren het beter overnemen. En in enkele gevallen moet je iemand ook doorverwijzen naar de reguliere zorg. Zo zetten wij ook integrale zorg centraal.”


Arjan Keesman in zijn behandelkamer - Fimke Groenewoud

Integratie tussen reguliere en complementaire zorg 

Wat brengt de toekomst? “Meer integratie tussen reguliere en complementaire zorg”, hoopt Pieter Pieters. “Mensen zoeken naar zingeving, naar antwoorden buiten de standaardoplossingen.”

Door de jaren heen hebben ze veel zien veranderen. “Toen we begonnen, werd natuurgeneeskunde als zweverig gezien”, zegt Dick Nicolai. “Nu komen er zelfs reguliere artsen die acupunctuur studeren.” Pieter knikt: “Het mooie is dat we nu mensen krijgen die niets met natuurgeneeskunde hebben, maar gewoon openstaan voor een andere kijk op gezondheid.” “En dat is goed,” vult Dick aan, “want uiteindelijk gaat het niet om behandelingen, maar om mensen. En die verdienen het om écht gehoord te worden.”

Zo blijven ze, ondanks alle tegenstand, met passie hun missie voortzetten. “Uiteindelijk gaat het erom dat je doet wat goed voelt”, besluit Arjan Keesman. “En dat is precies wat we hier elke dag proberen te doen.”

Rustgevende behandelkamer
Arjan Keesman in zijn behandelkamer