Politiek

Terugblik op de raadsvergadering van donderdag 27 januari

HEERENVEEN - In de onderstaande tekst een Terugblik op de raadsvergadering van donderdag27 januari.

Afbeelding

We vertellen wat de gemeenteraad heeft besloten en geven de stemverhouding aan bij de besluiten waarbij niet unaniem gestemd is. Alle stukken en de complete agenda met de uitzending vind je op de website.

Voorkeursmodel Van der Valk
De raad heeft stedenbouwkundig model 1 gekozen voor Van der Valk aan de Oranje Nassaulaan en ingestemd met de antwoordnota op inspraakreactie over het voorkeursmodel.

Op 21 januari 2019 heeft de raad zijn voorkeur uitgesproken voor de ontwikkeling van een vestiging van Van der Valk aan de Oranje Nassaulaan, waarbij de opdracht aan het college is gegeven om dit verder uit te werken en hierbij bewoners en andere belanghebbenden te betrekken. Hieruit zijn nu twee stedenbouwkundige modellen ontwikkeld. Op basis van de reacties van inwoners en belanghebbenden heeft het college de raad geadviseerd om model 1 vast te stellen als voorkeursmodel voor Van der Valk.

Nu de raad een besluit heeft genomen over het voorkeursmodel, wordt op basis van dit model het ontwerp beeldkwaliteitsplan samen met het ontwerp bestemmingsplan ter visie gelegd, de aanpassingen in de openbare ruimte wordt uitgewerkt en er wordt een koop-realisatie overeenkomst gesloten met Van der Valk.

Gebiedsvisie centrum-oost Heerenveen

De visie voor de gebiedsontwikkeling van centrum oost Heerenveen is vastgesteld als basis voor de bestemmingsplannen 1e, 2e en 3e fase.

In december 2019 heeft de raad de visie voor het centrum van Heerenveen vastgesteld. Op 20 mei 2021 heeft de raad besloten dat voor de uitvoering van de hoofdlijnen van deze visie voor het gebied centrum-oost inspraak moet plaatsvinden. In de periode augustus - oktober 2021 heeft inspraak plaatsgevonden met omwonenden, bedrijven en andere belanghebbenden over de visie voor het centrum van Heerenveen. De raad heeft kennis genomen van deze inspraakreacties en dus besloten om de visie vast te stellen.

In de volgende fase kunnen belanghebbenden zienswijzen indienen bij de gemeenteraad in het kader van de beide bestemmingsplan procedures.

Stemverklaringen

A. Hartsuiker (HL): ik herken niets van de burgerbesluiten en mis onderdelen, ook andere raadsleden moet dit zijn opgevallen. Ik kan mij niet vinden in deze plannen en stem tegen.

E. de Swart (FNP): de raadsleden van de fractie FNP stemmen tegen deze visie. De plannen zijn voortgekomen uit het G1000 traject, maar de plannen wijken flink af van wat er toen besloten is. Dit komt onder andere door de parkeergarage die maar 40 parkeerplaatsen oplevert en ongeveer €8 miljoen kost. Dit vindt de FNP disproportioneel en daarom stemt de FNP tegen dit voorstel.

J. v/d Veen (SP): de raadsleden van de fractie SP stemmen tegen want we vinden 40 parkeerplaatsen voor 8 miljoen euro veel te gek.

G. Rozema (GL): de raadsleden van de fractie GroenLinks stemmen voor, maar we maken ons zorgen over de kostenpost voor de parkeergarage in een latere fase en zullen hier in het vervolg op letten.

Stemuitslag

Voor:  CDA (5), ChristenUnie (1), D66 (2), GB Heerenveen(3), GroenLinks (3), PvdA (6),

VVD (5)

Tegen: FNP (3), Heerenveen Lokaal (1), SP (2)

Verzoek herziening bestemmingsplan Heidemeer 2015
De raad weigert het verzoek tot het aanpassen van het bestemmingsplan ‘Heidemeer 2015’.

Op 21 maart 2016 heeft de raad het bestemmingsplan ‘Heidemeer 2015’ vastgesteld. Hiermee werd het bestemmingsplan uit 2006 vervangen. In dit bestemmingsplan is het verbod om in de achtertuin binnen 6 meter van de waterlijn bebouwing op te richten, losgelaten. Een bewoner van de waterfase in de wijk Heidemeer heeft het verzoek gedaan om het bestemmingsplan ‘Heidemeer 2015’ aan te passen, zodat in de achtertuinen van de woningen in de waterfase geen bebouwing mag worden gerealiseerd binnen zes meter van de waterlijn.

Stemverklaring

A. Eijer (FNP): de FNP wilde dit voorstel eigenlijk uitstellen om de VvE nog de mogelijkheid te geven om hun standpunten goed duidelijk te maken, maar dit is niet gelukt. De FNP zal wel voor dit voorstel stemmen.

Visie Detailhandel en Horeca

De raad heeft de visie Detailhandel en Horeca vastgesteld.

In april 2020 heeft de raad ingestemd met de startnotitie om tot een nieuwe visie detailhandel en horeca te komen. Deze nieuwe visie is een visie op hoofdlijnen en betreft geen grote koerswijziging in het beleid van 2011. Er wordt vooruitgelopen op nieuwe trends en ontwikkelingen. Daarnaast sluit de visie zoveel mogelijk aan op de vastgestelde centrumvisies van Heerenveen en Jubbega en de nog lopende centrumprocessen van Akkrum en Aldeboarn.

Er zijn reacties gevraagd aan bestaande centrumwerkgroepen, ondernemersverenigingen, centrummanager, regiomarketingorganisatie Heerenveen ‘n Gouden Plak, inwoners en besturen van plaatselijk belang en wijkverenigingen. Deze reacties hebben geen aanleiding gegeven om de visie op inhoud anders in te steken.

Bij de visie detailhandel en horeca werden twee moties ingediend:

  • Motie Samen Super - Koppelkansen benutten en aan behoeften van de wijk voldoen

O. de Vries (D66) en R. van der Woude (GemeenteBelangen Heerenveen) dienden de motie Samen Super in, met de fracties PvdA, SP en GroenLinks.

De fracties constateren dat bij het ter inzage leggen van de visie, inwoners nadrukkelijk de behoefte hebben geuit aan het kopen van levensmiddelen in de buurt. Bij het ontwerpen van de wijk is ook een supermarktfunctie ingetekend in het hart van deze grote wijk Skoatterwâld. Verder heeft de markt de afgelopen jaren de locatie niet commercieel benut.

Het realiseren van een grote supermarkt buiten het centrumgebied, draagt momenteel niet bij aan de centrumvisie waarin wordt gestreefd naar een compact en compleet centrum waarbij supermarkten een belangrijke drager zijn. Het kopen van levensmiddelen in het hart van de wijk kan vorm en inhoud geven aan alledaagse ontmoetingen met wijkbewoners. Momenteel zijn er geen drempels om dit te realiseren. De gemeente kan actief meezoeken naar oplossingen en het benutten van koppelkansen. Op verschillende locaties in de gemeente bestaan succesvolle buurtwinkels met een belangrijke koppeling met het sociaal domein. Zo wordt bijvoorbeeld ingezet op het bieden van kansen aan mensen met een afstand tot de reguliere arbeidsmarkt.

Daarom vragen de fracties het college om actief op zoek te gaan naar oplossingen voor het realiseren van een buurtwinkel en/of -markt in de wijk Skoatterwâld, koppelkansen met het sociaal domein te benutten en om partners en inwonersgroepen te vinden om hierin samen mee op te trekken.

De raad heeft deze motie aangenomen.

Stemuitslag

Voor:     CDA (5), ChristenUnie (1), D66 (2), GB Heerenveen(3), GroenLinks (3), PvdA (6),

SP (2), VVD (5)

Tegen: FNP (3), Heerenveen Lokaal (1)

  • Motie - Onderzoeken supermarkt Skoatterwald en De Knipe

A. Hartsuiker (HeerenveenLokaal) diende de motie Onderzoeken supermarkt Skoatterwald en de Knipe in, samen met de FNP.

De fracties constateren dat de inwoners van de wijk Skoatterwald en het dorp De Knipe bij het ter inzage leggen van de visie nadrukkelijk de wens hebben uitgesproken voor een voorziening van een supermarktformule, passend in de veranderende wereld van boodschappen doen. Het doel binnen de centrum- en duurzaamheidsplannen is de afname van het aantal verkeerbewegingen en het doel van de energiestrategie is het voorkomen van veel verkeersbewegingen van en naar het centrum.

De wereld verandert ondertussen behoorlijk en dat brengt met zich mee dat het nodig is om nu verder na te denken over een voorziening in De Knipe en de wijk Skoatterwald. Het zal na 2026 geen problemen geven om tegemoet te komen aan de wens van de inwoners van de wijk Skoatterwald en het dorp De Knipe.

Daarom vragen de fracties het college om te zoeken naar mogelijkheden voor een nieuwe formule van een winkel of distributiepunt of de vestiging van een supermarkt in de wijk Skoatterwald en het dorp de Knipe. En om ondernemers, ook vanuit de bestaande winkelketens in Heerenveen, uit te dagen om hierin mee te denken.

De raad heeft deze motie niet aangenomen.

Stemuitslag

Voor: FNP (3), Heerenveen Lokaal (1)

Tegen: CDA (5), ChristenUnie (1), D66 (2), GB Heerenveen(3), GroenLinks (3),

PvdA (6), SP (2), VVD (5)

Stemverklaringen bij het voorstel Visie Detailhandel en Horeca en de twee bijbehorende moties

A. Eijer (FNP): ontwikkelingen staan niet stil. We zullen instemmen met de visie, want ook de FNP staat voor een sterk centrum. We bestrijden dat de supers de trekkers van het centrum zijn. We vinden het goed dat de visie geëvalueerd wordt en wellicht kunnen we dan antwoorden geven op de vragen die leven in Skoatterwâld en de Knipe en misschien nog wel verder daarbuiten.

B. Hoekstra (CDA): we vinden het jammer dat de moties niet in elkaar geschoven worden. We zullen de motie van HL niet steunen, dat is aan de markt om een distributiecentrum te starten. We zullen de motie van D66 wel steunen en dan spreekt ons vooral de uitleg van het college en de samenwerking met Caparis erg aan.

A. Hartsuiker (HL): de wereld van supermarkten en boodschappen doen, verandert, dat geeft ook de visie aan. Daarmee gaat ons de visie ook op het gebied van duurzaamheid niet ver genoeg. Wel vinden we het fijn dat er veel evaluatiemomenten zijn en dat geeft ons ook de doorslag om deze visie wel te steunen. We zijn wel sceptisch, maar het is belangrijk voor onze ondernemers. Het is ook belangrijk om wat voor duurzaamheid te gaan doen en daarom blijft onze motie staan.

R. v/d Woude (GBH): wij handhaven de motie, ondanks dat de beoogde locatie nu nog bezet is. Dit hoeft niet voor altijd zo te blijven.

T. Waterlander (VVD): de VVD zal niet voor de motie van HL stemmen, wel voor de motie Samen Super, met de toevoegingen van de wethouder. De uitkomsten van het onderzoek zien we tegemoet.

Stemverklaring L. de Heij (CU): wij steunen de motie van HL en FNP niet, de motie van D66 wel. Wij vinden deze motie zo sympathiek en we hebben nu de uitleg van de wethouder erbij gehoord dus we wachten af wat dit ons gaat brengen.

Stemverklaring G. Rozema (GL): wij zijn voor de visie en voor de motie die wij met D66 voorop hebben ingediend. We zullen tegen die van Heerenveen Lokaal stemmen. Ik vind het gewoon een hele goede motie.

Startnotitie Woonvisie

De startnotitie met uitgangspunten voor de Woonvisie is vastgesteld.

De uitgangspunten in de startnotitie Woonvisie zijn:

  • We willen een divers aanbod aan woningen creëren voor een diversiteit aan huishoudens: jong en oud, hoge en lage inkomensgroepen, met of zonder zorgbehoefte en alles er tussen in.
  • We focussen daarin op betaalbare koop en levensloopbestendige woningen. Indien blijkt dat de doorstroming stokt of juist goed verloopt, scherpen we de woningbouwprogrammering aan.
  • We willen krachtige en vitale kernen behouden en waar het mogelijk stimuleren.
  • We willen toekomstbestendige en leefbare wijken.
  • Waar aanleiding is om in de woonvisie bestaand beleid aan te scherpen, gebeurt dit in afstemming met stakeholders.

In de startnotitie worden de uitgangspunten, kaders, geschetst voor de in de komende maanden te schrijven definitieve woonvisie. In de afgelopen maanden heeft onderzoek plaatsgevonden, waarvan de uitkomsten verwerkt zijn in deze startnotitie. In september 2022 gaat de raad een nieuwe woonvisie vaststellen.

Motie - Behoud het Kinderhartcentrum UMCG

J. van der Veen (SP) en L. de Heij (ChristenUnie) dienden de motie Behoud het Kinderhartcentrum UMCG in, samen met de FNP, PvdA, Heerenveen Lokaal, GroenLinks en D66. 

Minister Kuipers van Volksgezondheid, Welzijn en Sport houdt vast aan het besluit van zijn voorganger, minister De Jonge, om de zorg voor patiënten met een aangeboren hartafwijking te concentreren in Rotterdam en Utrecht. Dit betekent, als vastgehouden wordt aan het voorgenomen besluit, dat het kinderhartcentrum in het UMCG moet sluiten.

Volgens de fracties zijn er veel ouders met kinderen in onze gemeente, de provincie en Noord-Nederland, welke een ernstige hartafwijking hebben en zich hierover grote zorgen maken. Goede gezondheidszorgzorg in het Noorden moet behouden blijven. Een kinderhartcentrum voor de inwoners in het Noorden is van levensbelang en de gezondheid in onze gemeente, in onze provincie en in heel Noord-Nederland moet op peil blijven.

De raad nam de motie unaniem aan en vindt dat het voor de volksgezondheid van Heerenveen en Noord-Nederland van groot belang is dat de zorg voor patiënten met een aangeboren hartafwijking in het UMCG beschikbaar blijft.

Daarom vraagt de raad het college om de zorgen van de gemeenteraad van Heerenveen over het voorgenomen besluit van de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport aan hem over te brengen. En om zich, samen met andere Noordelijke overheden, tot het uiterste in te spannen om de zorg voor patiënten met een aangeboren hartafwijking in het UMCG te behouden.

Financiering Regiodeal Project versterking zelfredzame dorpen (DOM’s)

Er wordt €125.000,- beschikbaar gesteld voor de financiering van Regiodeal Project, ter versterking zelfredzame dorpen. Het bedrag wordt volledig gedekt door Rijkssubsidie.

In juli 2020 heeft de regio Zuidoost-Friesland, waaronder de gemeente Heerenveen, een Regiodeal gesloten met het Rijk, waarmee middels projecten een stevige impuls wordt gegeven om dorpen en het landschap in Zuidoost Friesland nog sterker te maken. Een project hiervan is het versterken van de zelfredzaamheid van dorpen. Hiervoor wordt de Dorps Ontwikkel Methodiek (DOM) gebruikt. De gemeente Heerenveen is namens de regio (vijf gemeenten) trekker van dit project.

Startnota Omgevingsplan en uitgangspunten Handboek Omgevingsplan

De Startnota Omgevingsplan Heerenveen is vastgesteld als vertrekpunt voor het omgevingsplan. De voortgang en kosten van het transitietraject omgevingsplan worden gemonitord en jaarlijks geëvalueerd.

Daarnaast zijn de uitgangspunten vastgesteld voor het opstellen van het handboek omgevingsplan. Dit zijn de volgende uitgangspunten:

a)   Wij zoeken voor de inhoud van het omgevingsplan aansluiting bij de omgevingsvisie en ander bestaand beleid voor de fysieke leefomgeving;

b)   De bestuurlijke afweegruimte uit het Besluit kwaliteit leefomgeving (Bkl) vullen we gebiedsgericht in;

c)    De hoofdregel is dat we gebruik maken van algemene regels, tenzij dat dit niet mogelijk is omdat bijvoorbeeld alleen op het niveau van een concrete aanvraag een beoordeling kan worden gemaakt;

d)   Wij hanteren de planning die in de startnota is opgenomen;

e)   Regels voor de fysieke leefomgeving worden in één keer overgezet uit de verordeningen naar het omgevingsplan (thematisch). Uitgangspunt daarbij is dat alle regels over de fysieke leefomgeving in het omgevingsplan worden opgenomen;

f)     Wij maken een lokale keuze over de milieuregels in de Bruidsschat en zetten deze regels in één keer over.

Het omgevingsplan is één van de zes instrumenten uit de Omgevingswet. Het doel van een omgevingsplan is, om voor inwoners, ondernemers, instanties, overzichtelijk in één plan alle relevante informatie aan te bieden over de fysieke leefomgeving. Bij de inwerkingtreding van de Omgevingswet op 1 juli 2022 is er sprake van een tijdelijk omgevingsplan. Het tijdelijk omgevingsplan bestaat uit de bestaande bestemmingsplannen, beheersverordeningen, wijzigingsplannen van onze gemeente, samen met een aantal rijksregels, de zogenaamde bruidsschat. Het tijdelijk omgevingsplan moet worden omgebouwd naar een ‘echt’ omgevingsplan. Voor de ombouw van het ‘tijdelijk’ naar het ‘echte’ omgevingsplan is er tot eind 2029 de tijd. Tegelijkertijd moet vanaf de inwerkingtreding van de Omgevingswet met de nieuwe instrumenten worden gewerkt. In aanloop naar de Omgevingswet wil de gemeente graag ervaring opdoen met het maken van een omgevingsplan. Daarom is voorgesteld om met de pilot Omgevingsplan Akkrum-Nes te leren en ervaring op te doen met de nieuwe regelgeving en de systematiek van de Omgevingswet.

Businesspark Friesland-West naast nummer 15 Heerenveen - verklaring van geen bedenkingen

De raad geeft een verklaring van geen bedenkingen af voor het bouwen van een bedrijfspand voor een bouw- en aannemingsbedrijf op het perceel Businesspark Friesland-West naast nummer 15 te Heerenveen.

Kaderbrief 2023-2026 Veiligheidsregio Fryslân

Er wordt geen zienswijze ingediend over de kaderbrief 2023-2026 bij het dagelijks bestuur van Veiligheidsregio Fryslân (VRF).

De gemeenteraad heeft van de Veiligheidsregio Fryslân de kaderbrief 2023-2026 ontvangen. In de kaderbrief staan de ontwikkelingen die van invloed kunnen zijn op de begroting van de Veiligheidsregio Fryslân. De raad heeft de bevoegdheid om een zienswijze over de kaderbrief naar voren te brengen, er is dus besloten om dit niet te doen. Veiligheidsregio Fryslân werkt in opdracht van de Friese gemeenten. Onder de Veiligheidsregio vallen de Brandweer, GGD en Crisisbeheersing.

Veiligheidsregio Fryslân - Landelijk expertisebureau en herbevestigen dekkingsplan 2.0

Er worden geen wensen en bedenkingen naar voren gebracht bij Veiligheidsregio Fryslân (VRF) over de oprichting en deelname aan een landelijk expertisebureau. En er wordt geen zienswijze ingediend bij Veiligheidsregio Fryslân (VRF) over de herziene versie van Dekkingsplan 2.0.

Een landelijk expertisebureau adviseert veiligheidsregio’s op het thema risicobeheer rondom ongevallen en schade en koopt voor de veiligheidsregio’s verzekeringen in. Het Dekkingsplan is een belangrijke leidraad voor de inrichting van de brandweerzorg in Fryslân. Het Dekkingsplan 2.0 is gebouwd op het uitgangspunt dat iedere brandweerpost in Fryslân toegevoegde waarde heeft, en een belangrijke rol speelt in het netwerk van brandweerposten die elkaar ondersteunen en versterken.