Cultuur en uitgaan

Loraine Kammeron van Dance Centre Faya: “Het plezier in dansen staat bij ons altijd voorop”

HEERENVEEN - Kinderen die zichtbaar genieten van hun dansles hiphop of ballet, volwassenen die het dansen weer oppakken; Loraine Kammeron geniet elke dag van alles wat ze meemaakt bij haar dansschool. “Dat ik mijn passie kan delen met zoveel mensen, maakt me heel dankbaar.”

Foto: Mary-Anne Olensky-Selevani
Foto: Mary-Anne Olensky-Selevani

“Links, rechts, schop! Een echte schop, geen kleintje!” In de mooie grote danszaal van Dance Centre Faya aan De Opslach 5 in Heerenveen volgen elf kinderen een dansles hiphop & streetdance. De meiden en jongens doen vol enthousiasme mee met de bewegingen van eigenaresse Loraine Kammeron. “Op vijf, zes, zeven, acht mag je improviseren, dus laat maar zien wat je kunt!”

Uitlaatklep

Het is nog een beetje wennen tijdens deze eerste les van het seizoen, maar hier en daar zijn al wat stoere moves te zien. “Voor de meeste kinderen is dit hun tweede of derde seizoen,” legt Loraine uit. “Ze houden echt van dans, dat is gewoon genieten. Je ziet ze ook vooruit gaan. Ze pakken de bewegingen steeds makkelijker op. Het plezier in dansen staat bij ons altijd voorop, maar het ‘connecten’ met elkaar vinden we ook heel belangrijk. Daarom mogen de kinderen aan het begin van de les altijd even vertellen wat ze bezighoudt.”

Dance Centre Faya is al sinds 2006 dé plek in Heerenveen om uiteenlopende danslessen te volgen: van afrodance tot dancehall en van klassiek ballet tot peuterdans. “Sommige mensen volgden hier als kind dansles, en nu ze volwassen zijn komen ze weer terug voor een les voor volwassenen, omdat ze het dansen missen. Heel bijzonder vind ik dat”, vertelt Loraine. “Dansen is een heerlijke uitlaatklep; het is goed voor je geest, conditie, lichaamshouding én je doet leuke sociale contacten op. Dat mensen kunnen genieten van dans, dat ze daar lekker op kunnen bewegen, dat is mijn drive. En dan maakt het niet uit welke soort dans dat is. Dansen doet ook iets met je ziel: het gevoel dat je loslaat en samenvalt met de muziek, is echt iets heel bijzonders. Als je dat hebt ervaren, wil je nooit meer iets anders.”

Veilige omgeving

Loraine danst zelf al van jongs af aan en geeft al meer dan twintig jaar dansles. In 2006 startte ze Dance Centre Faya. “Ik begon in mijn eentje, maar er waren zoveel kinderen die wilden dansen, dat ik er al snel meer docenten bij zocht. Op die manier kon ik met mensen werken die goed waren in verschillende stijlen. Vaak beginnen meiden bij mij met dansen, gaan naar de Dansacademie in Leeuwarden en komen dan bij mij terug als docent. Femke Otter begon bijvoorbeeld als meisje van negen bij mij. Qyra geeft de klassieke danslessen, zij is een hele goede docente op dat gebied.”

Loraine vindt het belangrijk dat haar docenten niet alleen een passie voor dans hebben, maar ook een leuke sfeer neer weten te zetten. “De docent zorgt ervoor dat ze de leerlingen goed leert kennen en dat de les een veilige omgeving is, waar kinderen zichzelf durven te zijn. De groepen zijn daarom ook niet zo groot.” Vroeger werd er veel geoefend voor wedstrijden, maar tegenwoordig ligt de focus meer op genieten van dans. Loraine: “We richten ons nu vooral op goed leren dansen, gewoon omdat het leuk is. De leerlingen laten dat zien tijdens een voorstelling, eindpresentatie of optreden. Aan wedstrijden doen we alleen mee als kinderen daar zelf om vragen.”

Van urban tot klassiek ballet

Als eerste in Friesland gaf Loraine lessen in urban dansstijlen: “Dat is de muziek die je nu veel op festivals hoort: hiphop, afro, dancehall, reggeaton. Nu is dat heel normaal, maar toen ik ermee begon waren wij de eersten die dat deden. Het zijn de lessen die ik zelf geef en waar ik enorm van geniet.”

Loraine is net gestart met een nieuwe groep afrodance & dancehall voor beginners van veertien jaar en ouder op dinsdagavond. “Je danst op muziek uit de Caraïben en leert alle passen en bewegingen die horen bij dancehall, zoals twerken en bodyrolls. Het is een stoere les, maar soms ook sensueel, en het is heel goed voor je conditie. Bij de les voor beginners beginnen we helemaal bij het begin, we bouwen langzaam op.”

Terwijl er tijdens de afrodance-lessen op eigentijdse festivalmuziek wordt gedanst, zijn er op vrijdag lessen klassiek ballet. Loraine: “Dit is meestal op klassieke muziek en is heel goed voor je houding, met veel spierversterkende oefeningen. Sommige meisjes weten al van jongs af aan dat ze dat graag willen doen, maar je kunt ook later instappen.”

Ook het vermelden waard is de les ‘Femme heels’ waarbij op hoge hakken wordt gedanst. “Dit is een hele sensuele dansles, waarin je leert om op hakken te dansen, om elegant over de vloer te dansen en weer op te staan”, legt Loriane uit. “Het is een technische les, heel leuk en uitdagend.”

Proefles

Faya biedt nog veel meer soorten lessen aan, zoals het expressieve commercial dance en het veel rustiger modern jazz. “Voor iedereen is er wel iets, voor peuters vanaf twee jaar tot zestigplus. Bij elke les geldt dat je zestig minuten lekker aan het dansen bent. We zeggen altijd: kom een proefles doen, dan ontdek je of de dansstijl bij je past. Maar ook ontdek je dan of je aansluiting hebt met de mensen in de groep en met de docent. In september en oktober ben je zeker welkom voor een proefles! Het is ook heel gezellig met elkaar.”

De kinderen van de hiphop & Streetdance-les hebben het intussen allang bedacht: zij willen dit seizoen vooral veel ‘coole moves’ en ‘truukjes’ leren. Dat gaat vast lukken bij Dance Centre Faya.

Dance Centre Faya biedt de volgende dansstijlen aan:

Afrodance

Dancehall

Urban hiphop

Femme heels

Modern jazz

Klassiek ballet

Commercial

Streetdance

Peuterdans

Dansexpressie

Dance2school

Workshops

Kijk op www.faya-dance.nl voor een beschrijving van alle dansstijlen. Hier vind je ook het lesrooster en kun je je aanmelden voor een proefles.