Expositie van Franse schilder en illustrator Martin Jarrie in Museum Belvedère geopend door Joost Swarte
De expositie in Museum Belvedère is te zien tot 5 april 2020. Daarnaast is er een nevenpresentatie te zien van Joost Swarte (stripauteur, illustrator, ontwerper en architect), zowel vakgenoot als bewonderaar van Jarrie.

Martin Jarrie – ‘Manger avec les yeux’
Het werk van de Franse kunstenaar Martin Jarrie (1953) beweegt zich op het grensvlak van schilder- en illustratiekunst. Zijn speelse en soms absurde werken genieten grote bekendheid in Frankrijk en ver daarbuiten. De ruim opgezette expositie Manger avec les yeux (‘met de ogen eten’) in Museum Belvédère, is de eerste museale presentatie van de kunstenaar in Nederland en omvat meer dan honderd werken. De meeste stukken werden gemaakt als illustraties voor (kinder)boeken en tijdschriften, maar ook zijn vrije werk is ruim vertegenwoordigd.
Jarrie groeide op in de landelijke streken van de Vendée op een kleine boerenhoeve. Die omgeving van zijn kinderjaren vormt tot op de dag van vandaag de inspiratiebron voor zijn werk. Sinds 1981 woont hij in Parijs. Zijn atelier is gevestigd op de twaalfde verdieping van de Rue de l’Amiral Roussin, niet ver van de Eiffeltoren. Hij werkt er uiterst gedisciplineerd en op vaste uren aan zijn schilderijen en illustraties. De beelden uit zijn jeugd en het leven van alledag, komen iedere keer opnieuw aan de orde in zijn brede, gevarieerde oeuvre. Door zijn emotionele band met de natuur en het plattelandsleven, sluiten zijn schilderijen aan bij de belangstellingssferen van Museum Belvédère.
Het werk van Jarrie omvat niet alleen illustraties voor gerenommeerde kranten en tijdschriften, maar bestaat ook uit tekeningen voor jeugdboeken en uitgaven voor volwassenen. Hij exposeert met grote regelmaat in Frankrijk en daarbuiten. De kunstenaar componeert zijn beeldverhalen doorgaans aan de hand van uiteenlopende motieven, die zich manifesteren als symbolen. Ze hebben allen hun specifieke, verwijzende betekenis, maar tezamen roepen ze toch vooral een sentiment op, een verlangen naar schoonheid en een diep menselijk gevoel voor alles wat van waarde is.
Het werk van Jarrie verbindt vele beeldtradities, variërend van oude schilderkunst, naïeve kunst, beeldstrip tot illustratie, tot een geheel eigen idioom. In zijn beeldtaal neigt hij soms naar de helderheid van pictogrammen, dan weer naar de realistische verbeelding. Daarbij legt hij in alle gevallen een bijzondere aandacht aan de dag voor kleur en compositie. Deze kwaliteiten en de vele verholen verwijzingen naar persoonlijke herinneringen en universele waarden tillen zijn werk ver uit boven het louter illustratieve.
In 2012 werd voor het eerst een overzichtstentoonstelling van Jarrie’s werk georganiseerd in het Museu da Eletricidade te Lissabon. Zeven jaar na die grote expositie, geeft de tentoonstelling in Museum Belvédère inzicht in de vervolgstappen. Uiteraard geeft Manger avec les yeux eveneens een tussenbalans, wordt getoond hoe het allemaal begon, hoe zijn werk zich door de jaren heen ontwikkelde en maakt het vooral nieuwsgierig naar wat nog komen gaat.
Met dank aan
De tentoonstelling en het boek zijn samengesteld door gastcurator Hans Boer. Het geheel werd mogelijk gemaakt dankzij de Provincie Fryslân, de Gemeente Heerenveen en de Julia Jan Woutersstichting. Met dank aan Galerie Adoráble ART+DESIGN te Den Haag, Villa Augustus te Dordrecht, de Franse deelgemeente Saint Gratien en vele particuliere bruikleengevers.
Joost Swarte
De veelzijdige Joost Swarte (1947) viert zijn vijftigjarige jubileum als illustrator, ontwerper en architect. Dat wordt gemarkeerd door een grote overzichtstentoonstelling in de Kunsthal te Rotterdam en een kleine presentatie in Museum Belvédère.
In twee kabinetten zijn tientallen affiches te zien die Swarte in de loop der jaren heeft ontworpen, maar ook vaandels uit de reeks Negen Kunsten te Wapen en zwart-wittekeningen voor het boek Kop en Staart. Het is voor het eerst dat deze tekeningen geëxposeerd worden.
De selectie van Swarte’s werk werd verzorgd door gastcurator Hans Boer die ook tekende voor de samenstelling van de tentoonstelling over de Franse schilder en illustrator Martin Jarrie (1953), in de hoofdzaal van Museum Belvédère. De kunstenaars bewonderen elkaars werk en zijn beide verbonden aan het bekende Amerikaanse tijdschrift The New Yorker.

























