Margriet Tibben: “Ik mag een stukje met mensen meelopen”
HEERENVEEN - Margriet Tibben (44) kwam vijftien jaar geleden in aanraking met homeopathie, toen ze na de bevalling van haar dochter Isa aan slapeloosheid leed. Ze ging naar een homeopaat en dat hielp.

Kort daarna deed ze weer een beroep op de homeopathie toen Isa last had van eczeem. Ook deze keer had ze een positieve ervaring en daardoor was ze zo geïntrigeerd dat ze naar een open dag van de Academie voor Klassieke Homeopathie ging. Ze volgde de opleiding voor klassiek homeopaat en inmiddels heeft ze meer dan tien jaar een eigen praktijk.
Margriet Tibben is geboren en getogen in Assen. Op haar zestiende verhuisde ze naar Schagen in Noord-Holland, waar ze haar latere man Bastiaan leerde kennen. Beiden studeerden in Leeuwarden, en na hun studie bleven ze in Friesland omdat ze het hier heel fijn vinden wonen. Met hun drie kinderen Isa (15), Suze (13) en Marijn (11) verhuisden ze twee jaar geleden naar de wijk Skoatterwâld in Heerenveen. Ze kochten een perceel en lieten er een prachtig huis bouwen, omgeven door groen. Margriet en haar gezin, met ook kat Juul en pup Guus genieten enorm van het huis en de omgeving. Na een dag vol consulten maakt Margriet graag haar hoofd leeg door een boswandeling te maken met pup Guus. In haar spreekkamer zit ze echter met haar rug naar het groen, zodat haar cliënten door het raam achter haar op het rustgevende groen van de tuin en een natuurgebied kunnen kijken.
Druppels in een glas water
Margriet: “In 2008 ben ik moeder geworden van Isa, en na de bevalling sliep ik niet meer. Ik heb het een tijdje aangekeken, maar op een gegeven moment dacht ik: ‘Ik moet iets doen, want dit gaat niet goed.’ Ik gaf borstvoeding en wilde daarom liever geen slaapmedicatie. De verloskundige verwees me naar een homeopaat met wie zij regelmatig samenwerkte. Destijds werkte ik in de reguliere zorg en ik had niks met homeopathie. Ik dacht: ‘Wat druppels in een glas water. Moet dát mij gaan helpen? Het zal wel.’ Maar ik had genoeg noodzaak om het te proberen, want ik sliep niet en hormonaal stond ik op mijn kop.
Ik ging naar de homeopaat. Er was tijd voor mijn verhaal, ik kreeg druppels mee en vrij snel voelde ik dat er iets veranderde in mijn lijf. Ik kwam tot rust. Hormonaal heeft ze ook een en ander begeleid, en na een paar weken was ik weer de oude. Een tijdje later zat Isa onder de eczeem. Ook toen heb ik de homeopaat gebeld. Isa kreeg druppels en na een paar weken was ze volledig schoon en ze heeft nooit weer eczeem gehad. Deze twee ervaringen deden mij realiseren dat er blijkbaar nog een andere werkelijkheid was, dan de werkelijkheid die ik kende. Toen Isa drie maanden was, heb ik de open dag van de Academie voor Klassieke Homeopathie in Zwolle bezocht. Ik vond het heel interessant en heb me aangemeld, en vervolgens de zesjarige opleiding tot klassiek homeopaat afgerond.”
Symptoom als taal van het lichaam
“Als mensen met klachten bij een homeopaat komen, kijkt die holistisch naar die persoon. Naar het geheel; lichamelijk, emotioneel en mentaal. Je kijkt of er iets is gebeurd waardoor getriggerd is dat iemand uit balans is geraakt en klachten zich hebben ontwikkeld. Bij mij kwam de slapeloosheid waarschijnlijk doordat Isa vlak na de bevalling bijna is gestikt. Ze had nog slijm van de bevalling in haar longen en er kwam een soort slijmprop in haar keel. Voor mij was dat een heel grote schrikervaring en daardoor werd ik superalert. De combinatie van hormonale veranderingen en de schoksituatie veroorzaakten mijn alertheid en slapeloosheid.
Homeopathie is een natuurlijke manier van behandeling. Ziektes of symptomen worden niet onderdrukt, maar je gebruikt de symptomen die iemand lichamelijk, emotioneel en mentaal laat zien als aanknopingspunten in de behandeling. Een homeopathisch middel geeft een zetje aan het immuunsysteem dat uit balans is en dat bij klachten de verkeerde kant op aan het reageren is. Het doel van de homeopathische behandeling is om datgene wat je belemmert op te heffen en daarmee weer meer ruimte, vrijheid, balans en gezondheid te ervaren waardoor je beter tot je recht komt. Ieder mens wil uiting geven aan wie hij of zij is. Als je klachten hebt, blokkeert dat. Zo simpel is het. Wat ik met een homeopathische behandeling doe, is mensen weer in contact met zichzelf brengen.”
Afpellen van laagjes
Margriet vertelt dat het niet realistisch is om te denken dat je na één bezoek aan een homeopaat van je klachten af bent. “Vaak is het een zoektocht die je samen maakt om te ontdekken: hoe werkt het bij deze persoon? Dat is bij iedereen anders. De ene persoon krijgt door spanning migraine, de andere krijgt diarree, weer een ander krijgt lage rugpijn. De ene persoon komt hier met een acute klacht, bij de ander gaan mentale en emotionele klachten hand in hand met lichamelijke klachten. Dan is het laag voor laag afpellen wat iemand blokkeert en erachter te komen wat tot de klachten leidt.”
Ver van de natuur
Margriet en haar man hebben veel gereisd in Azië en Afrika. Ze zag dat mensen daar veel dichter bij de natuur staan. “De mensen daar leven meer in samenhang met de natuur. Mensen staan hier verder af van dé natuur en van hún natuur; ze zijn ver van hun lijf en de signalen van hun lijf af komen te staan. Veel mensen zijn sterk in hun hoofd beland. Je brein en verstand zijn belangrijk, maar je hebt ook intuïtie en emoties die er mogen zijn. Het draait om balans. Ik vind het mooi om mensen weer in contact te brengen met hun natuur, hun lijf, emoties en gedachten. Samen ontdekken wat de klachten veroorzaakt. Wanneer er blokkades zijn die jij geen aandacht geeft of opmerkt, gaat je lijf vanzelf een keer roepen om jou te laten weten; het gaat niet goed, luister naar mij! De kunst is om weer te verstaan wat jouw lijf, emoties en gedachten jou vertellen. De ingang om het goede zetje aan het immuunsysteem te geven, dat is de zoektocht die ik als homeopaat samen met iemand doorloop. Een prachtig bewustwordingsproces waarin ik een stukje mee mag lopen en een steentje bij kan dragen.”
Regulier en complementair
In 2017 en 2020 deed Margriet een vervolgopleiding in India. “Ik miste in Nederland de methodische aanpak. Ik gebruik graag mijn intuïtie en gevoel, maar dat moet wel in balans zijn met mijn verstand, met kennis en methodisch werken. Daarnaast zijn in Nederland de reguliere en complementaire zorg (Margriet spreekt liever over ‘complementaire’ dan ‘alternatieve’ zorg -red.) twee verschillende werelden. In India is dat meer geïntegreerd. Ik vind samenwerking met de reguliere zorg van groot belang. Ik heb in de kinder- en jeugdpsychiatrie en in het onderwijs gewerkt en zou willen dat we meer openstaan voor elkaar en elkaars meerwaarde gaan inzetten in het belang van mensen die klachten ervaren.”
Verbinding maken
“Wat mij typeert is dat ik graag verbinding maak. Van hart tot hart en van ziel tot ziel. Ik maak gemakkelijk contact, en doordat ik zelf open ben, zijn anderen dat ook tegen mij. Ik vind het bijzonder om heel verschillende mensen te ontmoeten. In mijn praktijk zie ik mensen van nul tot honderd jaar, kinderen, vrouwen en mannen. Ook de klachten zijn heel divers: uiteenlopende lichamelijke klachten, angsten, depressie, overgangsklachten, een kind dat steeds oorontsteking heeft of ’s nachts bang is. Toen ik in de psychiatrie werkte, hield ik me bezig met de behandeling van jongeren met een psychiatrische problematiek en hun gezinssystemen. En ook nu nog kijk ik naar het (gezins)systeem waarin iemand leeft, naar de gezinsdynamiek, want dat beïnvloedt elkaar zoals radartjes die in elkaar draaien. Een gezin begeleiden om meer interne balans te vinden, vind ik ook prachtig mooi. Al die dingen samen maken het voor mij een heel divers en mooi vak.”












