Algemeen

Actrice en schrijfster Marian Mudder bij Vrouwenkamer

In het voorjaar van 2017 schreef schrijfster en actrice Marian Mudder - bekend van o.a. Medisch Centrum West, Vrouwenvleugel, Baantjer en Flikken Maastricht - het boek Sofasessies. De ondertitel van het boek luidt: Hoe therapie mij niet heeft geholpen en vooral waarom niet.

Afbeelding
HEERENVEEN - Marian Mudder komt op woensdagavond 28 februari naar de Vrouwenkamer bij Boekhandel Binnert Overdiep aan de Dracht in Heerenveen.

Een (psycho)therapeut zei haar dat ze ‘zichzelf maar als invalide moest beschouwen’. Aangedaan door zoveel onbegrip over haar angsten en depressies besloot ze het boek Sofasessies te schrijven, over haar reis langs vele reguliere en alternatieve therapieën.

Het is een openhartig verhaal over emotioneel herstel. Inspirerend, geestig, herkenbaar, aangrijpend en vooral hoopvol. Bij ons komt ze erover vertellen. Ze legt uit waarom de therapieën niet hebben gewerkt en wat haar wél heeft geholpen.

Achtergrond Mudder (59) groeide op in een Rotterdams gezin (jaren vijftig) Er werd hard gewerkt: niet lullen maar poetsen. Vader was gedeprimeerd en moeder was angstig. Mudder voelde zich een buitenstaander. In haar fantasie speelde ze voor Jane Bond en was ze getrouwd met Paul McCartney. Fantaseerde ze uit angst en eenzaamheid of was het was omdat ze zichzelf een spannender, avontuurlijker leven gunde?

Overleven In werkelijkheid kan ze niet ‘leven’ en dat is wat ze juist zo graag wil. Haar angsten en depressies bevecht ze met zelfhulpboeken, therapieën, en door telkens relaties aan te gaan en te beëindigen. Alleen de relatie met Dennis duurt voort, maar dat is een vechtrelatie en Mudder ervaart hun beider opvliegendheid en emoties als ‘leven’. Er gebeurt tenminste wat.

Onbegrip Mudders drang om het op te schrijven komt voort uit een opmerking van een therapeut die meent dat ze zichzelf maar als invalide moet beschouwen. Aangedaan door zoveel onbegrip begint ze aan Sofasessies. Hierin beschrijft ze haar jarenlange reis langs reguliere en alternatieve therapieën (o.a. psychotherapie, Speyertherapie, Transcendente meditatie, Reiki, Primal Scream, Avatar, Meditatie en Mindfulness). Ze doet dat heel openhartig, humoristisch en vol zelfspot. Alle methodes brengen haar wel iets, maar niet wat ze ervan verwacht.

Zoektocht Uren en uren brengt ze door op de sofa’s van haar therapeuten, of  ligt ze op de grond, want zo zegt ze: ‘persoonlijke ontwikkeling vindt voor een belangrijk deel op de grond plaats’, en als ze dan (weer) moet constateren dat de therapie ‘vast wel goed is’, maar niet voor haar, geeft ze niemand de schuld, ook zichzelf niet.

Juiste spoor Tijdens haar zoektocht gaat haar leven wel gewoon door. Ze acteert in theater- en tv-series, en heeft diverse relaties. Ze verliest ook nog een goede vriendin aan kanker, maar na veel psychologische omzwervingen komt ze op het spoor van wat haar wél helpt. Sofasessies is inmiddels ook verwerkt tot theatervoorstelling. Tot en met 19 mei 2018 toert Mudder door het land.

Meer weten? Kijk op www.marianmudder.nl

Afbeelding