SKF Akkrum doet mee aan Friese voorleesweken met nieuw Tys & Teske-boekje
AKKRUM - Van 1 tot en met 25 september staan in Fryslân de Lês-mar-foar-wiken in het teken van voorlezen in het Fries. Dit jaar kunnen kinderen van 2 tot en met 8 jaar voor het eerst luisteren naar een nieuw voorleesboekje van Tys & Teske. Het materiaal wordt gebruikt op kinder- en peuteropvanglocaties, bij gastouders en natuurlijk thuis.

Berend Riemersma is muzikant en werkzaam by SKF Akkrum. Hij las al voor uit het nieuwe boekje van Tys & Teske, waar hij zelf de liedjes voor schreef.
Spot aan!
Het thema van de campagne is dit jaar ‘Spot aan!’, waarmee wordt aangesloten bij het thema van de landelijke Kinderboekenweek in oktober. Voor peuters verschijnt speciaal hiervoor het eerste Lês-mar-foar-útdielboekje van Tys & Teske. Na het voorlezen krijgen kinderen het boekje mee naar huis. Het verhaal is niet alleen in het Fries verkrijgbaar, maar ook in het Bildts, Stellingwarfs en Franekers.
Ook de oudere kinderen komen aan bod. Voor kinderen van 4 tot en met 8 jaar verschijnt een nieuw Keimpe-boekje. Zowel de Tys & Teske- als de Keimpe-boekjes zijn gratis verkrijgbaar bij Friese bibliotheken. Basisscholen ontvangen daarnaast een exemplaar van het Keimpe-boekje om tijdens de Lês-mar-foar-wiken uit voor te lezen.
Voor kinderopvanglocaties en gastouders zijn speciale startpakketten beschikbaar. Daarin zitten onder meer het nieuwe Keimpe-boekje, het Tys & Teske-foarlêsboek en poppen van de twee hoofdpersonen.
Taalontwikkeling
Voorlezen is volgens de initiatiefnemers niet alleen een gezellig moment, maar draagt ook bij aan de taalontwikkeling van jonge kinderen. Juist voor een minderheidstaal als het Fries is het belangrijk dat kinderen de taal op jonge leeftijd veel horen.
Ook buiten de opvang en school zijn er activiteiten. Zo zijn vanaf september op De Voorleeshoek 25 filmpjes van Friese kinderboeken te bekijken. Op 12 september kunnen kinderen tijdens Uit in Huis bij Tresoar in Leeuwarden meedoen aan een Tys & Teske-foarlês-speurtocht. Ook organiseren Friese bibliotheken verschillende voorlees-, dans- en muziekactiviteiten.
De Lês-mar-foar-wiken zijn een initiatief van Afûk, Fers, SFBO, Cedin en Omrop Fryslân. Meer informatie over de Lês-mar-foar-wiken is te vinden op lesmarfoar.frl.









