Zadenbibliotheek oogst succes – nu tijd om te delen
HEERENVEEN - De Zadenbibliotheek van Bibliotheek Heerenveen is een groot succes: alle zadenzakjes die beschikbaar waren, zijn volledig uitgeleend. Dat betekent dat talloze tuiniers en liefhebbers enthousiast aan de slag zijn gegaan met het verbouwen van groenten, kruiden en bloemen. Nu is het tijd voor een volgende stap: het terugbrengen van zaden, zodat de collectie weer kan groeien.
De Zadenbibliotheek is een plek waar je gratis zaden kunt lenen en ruilen. Er is geen uitleentermijn en de Bibliotheek werkt volledig vanuit vertrouwen. Je kiest zaden, zaait ze in je tuin en laat één van de planten in bloei schieten om nieuw zaad te oogsten. Een deel van dat geoogste zaad breng je vervolgens terug naar de Zadenbibliotheek. Zo ontstaat een duurzame, steeds veranderende collectie waar iedereen van meeprofiteert.
Steeds meer vraag, nieuwe locatie geopend
De belangstelling voor de Zadenbibliotheek groeit. Onlangs opende een nieuwe vestiging in Bibliotheek Akkrum-Nes. Daar werd enthousiast op gereageerd: inwoners weten de weg ernaartoe goed te vinden. Met de komst van Akkrum-Nes zijn er nu zes locaties van Bibliotheken Mar en Fean waar inwoners zaden kunnen lenen of inleveren: Heerenveen, Sneek, Akkrum-Nes, Joure, Lemmer en Balk.

Tijd om zaden te oogsten en te delen
Het is nu dé periode om zaadjes te verzamelen voor het volgende seizoen. De Bibliotheek roept deelnemers op om hun zelf geoogste groente-, bloemen- en fruitzaden te delen. Het gaat om zaden die afkomstig zijn van onbespoten teelt, zonder gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen of kunstmest, en bij voorkeur niet ouder dan één jaar. Deze worden toegevoegd aan de collectie en volgend seizoen weer uitgeleend.
Maak je eigen zaadpapier
Om het inleveren van zaden extra leuk te maken, organiseert Bibliotheken Mar en Fean in september twee gratis creatieve workshops zaadpapier maken. Op donderdag 11 september om 15.00 uur vindt de workshop plaats in Bibliotheek Heerenveen en een week later, op donderdag 18 september om 15.30 uur, in Bibliotheek Akkrum-Nes. Deelnemers maken gekleurd papier met zaden, geverfd met natuurlijke verfstoffen zoals rode kool, kurkuma en thee. Het gemaakte zaadpapier kan ingeleverd bij de Zadenbibliotheek, zelf gezaaid of cadeau gedaan worden.
De Zadenbibliotheek is een initiatief van Zadenbibliotheek Nederland.












