Algemeen

Vier dagen feesten en muziek op het 73ste Veenhoop Festival: “Misschien niet heel gelikt, maar wel eigen”

Vier dagen muziek, feesten, eten, drinken en kamperen. Het Veenhoop festival komt er weer aan. Van 25 tot en met 28 juli trekt het festival ongetwijfeld weer duizenden bezoekers. Met zijn bijna idyllische setting aan het water met een camping voor de festivalgangers is het Veenhoop Festival vooral op de zondag uitgegroeid tot een streekreünie waar de senioren van nu zich weer de jongeren van toen wanen.

Tradities zijn belangrijk bij Nederlands oudste festival dat dit jaar voor de 73ste keer wordt georganiseerd. Zoals de aftrap op vrijdag van een internationale topact. Waar in het verleden artiesten als Meatloaf, Status Quo, Europe en recentelijk nog Dropkick Murphys voorbij kwamen ,valt dit jaar de eer te beurt aan ‘onze eigen’ Davina Michelle.

Afbeelding

“De Veenhoop is De Veenhoop” 

Er is door de jaren heen veel veranderd, maar ook veel hetzelfde gebleven. Want De Veenhoop is nog steeds het oudste festival van ons land en waarschijnlijk ook het bekendste van de provincie. “De Veenhoop is De Veenhoop”, zegt Peter Huijskes van de organisatie. “Wie je ook spreekt, iedereen in deze omgeving heeft wel een relatie met De Veenhoop. Dat gaat van generatie op generatie. Dat is een belangrijk kenmerk van De Veenhoop. Wat ook hetzelfde is gebleven is dat we het nog steeds organiseren in het eerste wekend van de Noordelijke bouwvak.”

“Wie heeft hier níét gestaan?”

Het Veenhoop Festival staat bol van de tradities. Zo was jarenlang de aanwezigheid van Normaal een vast gegeven. Een andere traditie is dat er grote internationale acts optreden. Huijskes: “De lijst is enorm. Je zou bijna zeggen: wie heeft hier níét gestaan? Ik kreeg onlangs nog een lijstje uit 1969 onder ogen met prijzen van destijds. Shocking Blue kostte 775 gulden en Golden Earring zat ook rond dat bedrag. The Cats waren het duurste, die kwamen voor 1650 gulden.”

Als het gaat over oudere artiesten en bands, noemt Huijskes de Britse rockband Status Quo, die in 2022 op De Veenhoop optrad, met Francis Rossi (1949) als frontman. “Als je die man ’s morgens uit zijn tourbus ziet komen op zijn slippers en handdoekje om zijn nek, dan denk je: ‘Wat doet die oude vent hier?’ Heel anders dan dat je hem ‘s avonds op het podium ziet staan. Dan is het 180 graden de andere kant op. Die mensen zijn geboren voor het podium.” 


Binnen zes minuten uitverkocht

Onveranderd is ook de duur van het festival: vier dagen, waar er traditiegetrouw op vrijdag wordt afgetrapt met een grote internationale act. Dit jaar is dat Davina Michelle. De zondag is een speciale dag, volgens Peter Huijskens. “De zondag is uitgegroeid van ooit een matinee tot een streekreünie. Dat is heel bijzonder, want deze kaarten zijn in een mum van tijd uitverkocht. Dit jaar binnen zes minuten. Hetzelfde geldt voor de passe-partouts. Die waren binnen acht minuten weg. De zondag wordt bezocht door mensen die op hun achttiende voor bij het podium stonden en het festival nu als senior het nog steeds leuk vinden om daar familie, vrienden en bekenden te ontmoeten. Dat leeft hier, de mensen doen er een moord voor. Er worden passe-partout-kaarten verkocht voor de vier dagen alleen maar om er de zondag bij te zijn.”

Geen winstoogmerk

De organisatie van het festival is in handen van een zevenkoppig bestuur, samen met rond de honderd vrijwilligers. Daar komen tijdens het festival nog zo’n honderd professionals bij. Daarbij moet gedacht worden aan beveiligers, hulpverleners en technici voor licht en geluid. Huijskens: “We zijn een stichting zonder winstoogmerk. En als we wat verdienen, hebben we bij wijze van spreken misschien het jaar daarop een nog betere band. Dat werken met zoveel vrijwilligers, maakt het ook bijzonder. Het Veenhoop Festival is misschien niet heel gelikt, maar wel eigen.”

Wout Zijlstra

De aftrap op vrijdag, de reünie op zondag, daar hoort ook zeker de zaterdag bij, met de zogeheten Highland games. Mensen worden die middag van de camping gehaald om onder leiding van niemand minder dan Wout Zijlstra zich onderling te meten. Erg vermakelijk, niet in de laatste plaats vanwege het commentaar van ’s lands meest bekende krachtpatser.


Tribute bands

Ook de maandag, de slotdag, mag niet onvermeld blijven, met ’s middags de zogenaamde coolkids party met een disco en ander vermaak voor de jongste bezoekers. De afsluiting ’s avonds staat dit jaar volledig in het teken van de tributebands. Ingegeven door het populaire televisieprogramma ‘The Tribute: Battle of the Bands’ staan dit jaar Queen must go on, winnaar van het eerste seizoen, en ACinDC, de sensatie van dít seizoen, op het podium. En last but zeker not least komt Oerend Hard, de Normaal tributeband, naar De Veenhoop. Deze band uit Drenthe gaat in het kopiëren van het echte Normaal net zo ver als The Analogues dat met The Beatles hebben gedaan. Ook Oerend Hard speelt op voor zover mogelijk op de originele muziekinstrumenten en heeft dezelfde sound als Normaal. Ze hebben zelfs de oude tourbus opgekocht.

Tekst en foto’s Richard de Jonge